O pohár starosty obce Mastník (4.7.2009)

05.07.2009 11:13

Včera jsme se vypravili na další soutěž, tentokrát do Mastníka. Nevěděli jsme, co máme od této soutěže očekávat, protože ještě v pátek, den před soutěží, jsme řešili, kdo vlastně pojede. Lepili jsme sestavu jak se dalo. Navíc se k nám dostaly "zaručené" informace, že v okolí žádná jiná soutěž není a proto se dá očekávat účast týmů jako jsou například Petrovice, pravidelný účastník Extraligy.

V sobotu po poledni jsme se sešli u hasičáku a vyrazili směr Mastník. Já s mašinou na vleku jsem díky Davidovi jel najisto, Tonda ještě zajížděl pro kluky do Lažan a jelikož ani jeden neznali pořádně cestu, udělali si okružní výlet po okrese. Nakonec však taky dorazili a mohlo se začít. Areál v Mastníku působil docela útulně, nad areálem bylo středověké ležení (večer měla proběhnout epická bitva), takže mezi hasiči se proplétali středověcí bojovníci a děvy v historických dlouhých šatech. V tom teple, které panovalo, nic záviděníhodného.

Po úvodním nástupu soutěž začala kategoríí mužů nad 35 let, kde poslední na řadě Příštpo vystřihlo čas 20,90 a zaslouženě tuto kategorii vyhrálo.

Na řadě byla kategorie mužů bez omezení věku. První na startu byl domácí Mastník. Za velké podpory domácích fanoušků předvedli chlapi solidní výkon a výsledný čas 26,65 jim stačil na nepopulární bramborové umístění. Po nich nastoupilo mužstvo ze Šašovic, pravidelný účastník jihlavské OPEN ligy. Útok se jim však nepovedl a s výsledným časem 31,10 nakonec brali keramického superšneka za nejpomalejší dokončený útok dne. Další na startu byly Čechočovice. Po nahlédnutí do mapy jsem zjistil, že je to malá vesnička 4 km od Mastníka. Útok se jim povedl a výsledným časem 25,56 vybojovali 3. místo. Soutěž rychle plynula dál a na startu už bylo připraveno mužstvo ze Starče, podle výsledků mužů nad 35 let jeden ze spolufavoritů soutěže. To také povrdili a druhou dvacítkou dne (20,72) hodili rukavici Příštpu. Ti šli na start hned poté a výzvu přijali. Strojově přesným výkonem vystřihli čas 19,72s, což byl nejlepší čas dne a také jediný útok pod 20 sekund. Zaslouženě tedy vyhráli a dostali na rok do svého držení nádherný veliký putovní pohár. 

Po Příštpu přišla řada na nás předvést, že máme na víc než na časy kolem 37 sekund z předchozích závodů. Útok jsme rozběhli skvěle, žádný zádrhel na základně, vedení včas hezky natažené a když mi prolétla rozdělovačem voda, věděl jsem, že dnes naše maximum řádně vylepšíme. A taky že ano. Terče kluci srazili ve výsledném čase 28,10 sekund, což je zlepšení skoro o 10 sekund. V týmu zavládla spokojenost, konečně jsme čas stlačili pod 30s a navíc jsme překonali doposud nejlepší bohušický čas 29,60s, který drželi chlapi od soutěže v Šebkovicích. Tento výkon stačil na 5. místo necelé 3 vteřiny od třetího. Aby bylo zřejmé, že tento výkon má opravdu svoji váhu, jen malý dodatek. Na soutěži jsme byli jediní, kdo použil silnější typ hadic a savice bez gumiček. Pokud bychom disponovali touto technikou, náš čas by byl ještě o cca 3-4 vteřiny lepší a brali bychom třetí místo!

Poslední na startu v této kategorii bylo mužstvo Jindřichovic, další z účastníků OPEN ligy. Útok se jim však nepovedl a po "utopení" pravého proudu si připsali druhý nedokončený útok dne.

Nedílnou součástí soutěže byla i kategorie žen. Sešlo se zde 5 týmů. Vyhrály holky z Jindřichovic po nekompromisním výkonu, kdy druhé domácí holky z Mastníka porazily o víc jak 5s. Nutno ještě podotknout, že bez většího rozvádění si u nás největší přízeň získaly slečny ze Šašovic.

Po uzavření všech kategorií následovalo druhé kolo o živé sele, které se běželo pouze na dvě "béčka". Klíč k postupu byl následující: První 4 mužstva mužů podle času + 2 vylosovaná. Prvním vylosovaným mužstvem byly Markvartice nad 35 let a jako druhé mužstvo vylosovala místní dívenka nás. Začali jsme proto řešit, jak že se to vlastně na ty dvě béčka běhá, kdo co zapojuje, kterou hadici vyhodíme a podobné problémy, které automaticky vyvstanou, když něco takového děláme poprvé. Taky jsme se při přípravě dozvěděli, že je povoleno mít spojky připravené "na gumičky" a ne "na zámky", jak je to dnes už všude běžné. Prostě pravidla byla trochu volnější než obvykle.

Jak to vlastně tedy dopadlo? Opět se nám povedl solidní útok, s časem 23,82 jsme spokojeni. Stačilo to ovšem až na 6. místo. Oba týmy Příštpa a Starče si podržely svoje standardy, Markvartice nás porazily o necelé dvě vteřiny. O majiteli selete se rozhodovalo při posledních dvou útocích. Opět to byla Stařeč, která časem 17,19s vyzvala Příštpo. Ti ovšem tentokrát výzvu nepřijali a s časem 18,03s skončili shodně s mužstvem Starče nad 35 let druzí.

Celkově bych tuto soutěž hodnotil jako velice vydařenou, jak z našeho pohledu, tak i z pohledu počasí. Při prvním útoku domácího Mastníka se sice spustil liják, který však ale brzy přešel, a pak jsme si již užívali pravého letního počasí. Taky nesmím opomenout, že jsme dostali náš první pohár (jako mužstvo bez omezení veku). Příští rok se na tuto soutěž určitě opět vypravíme.

  Základní kolo

  Družsvo Čas
1. Příštpo 00:19:72
2. Stařeč 00:20:72
3. Čechočovice 00:25:56
4. Mastník 00:26:65
5. Bohušice 00:28:10
6. Šašovice 00:31:10
7. Jindřichovice N

 

Finále o sele

  Družstvo Čas
1. Stařeč 00:17:19
2. Příštpo 00:18:03
2. Stařeč nad 35 00:18:03
4. Příštpo nad 35 00:19:81
5. Markvartice nad 35 00:22:19
6. Bohušice 00:23:82

 

  • Strojník: Vlastimil Máca (Dolní Lažany)
  • Koš: Tomáš Cech
  • Savice: Antonín Bořecký
  • Rozdělovač: Radim Krištof
  • Béčka: David Bednář
  • Pravý proud: Ladislav Vyskočil
  • Levý proud: Václav Novotný 

 

Video útoku našeho mužstva z finále najdete v sekci Videa - Soutěže

 

Zpět